МЮЗІК СЕРВІС
налаштування, ремонт, реставрація, оренда роялів та піаніно

БАСОВІ СТРУНИ ДЛЯ ФОРТЕПІАНО

Виготовлення басових (навитих) струн наша майстерня опанувала вже давно.

Для цього маємо струнний станок, матеріали німецьких виробників «Degen» і «Roslau», а також саме необхідне, це досвід.

Всі інструменти, які були в нас на реставрації, ми комплектуємо струнами власного виробництва. Отже маємо не абиякий досвід. Пропонуємо як виготовлення окремих струн, так і виготовлення цілих комплектів на інструмент будь-якої довжини.

Для замовлення одної струни необхідно мати чотири величини (див. фото):

  • довжина струни від штифта до початку канителі ( мідної обмотки),
  • довжина струни від штифта до кінця канителі,
  • товщина керна ( металевої основи),
  • загальна товщина струни.

Заміри довжини робляться за допомогою рулетки в міліметрах, заміри товщини – мікрометром. Звичайно можна обійтися штангенциркулем, але тоді можна говорити лише о приблизній відповідності старим розмірам.

Існує декілька варіантів здійснення замірів. Все залежить від того, чи потрібно чітко скопіювати саму струну, чи краще оптимально розташувати нову струну на інструменті ( в разі не зовсім вдалих фабричних розрахунків і виготовлення). В разі виготовлення цілого комплекту (satz нім.), варто робити заміри саме робочої частини кожної струни на інструменті, а вже потім віднімати відстань «на утяжку» і додавати на проміжок. Саме такий варіант замірів відтворений на фото.

Нова окрема струна має бути виготовлена ​​якомога точніше, тому необхідно вказати декілька факторів:

  • чи проводились вимірювання в інструменті без допусків ( робоча довжина), чи з допуском на утяжку ( довжина канителі), чи замірювалася сама порвана струна поза інструментом.
  • вигляд петлі ( вушка): ручна або німецька петля, в яку сторону; довга (машинна або французська) петля і її довжина.
  • направлення намотування канителі (права чи ліва намотка).

Також, при точних вимірах має значення довжина та вигін рамного штифта, оскільки цей показник також додає до вимірів 2-6 мм. Щоб уникнути цієї плутанини, фахівці з Hellerbass винайшли спеціальну рулетку, відлік на якої починається з переднього краю рамного штифта. Для спрощення процедури заміру, ми не загострюємо увагу на цій особливості, тим більше, при виготовленні струни так само використовуємо рулетку, зачеплену на робочий штифт. Але ніщо не заважає, як що є потреба, обговорити деталі дуже чітко.

Не зайвим буде наголосити про те, що за для якості кінцевого результату, при обриві струни в парних або потрійних басів рекомендують міняти одразу весь хор ( пару чи трійку на одній ноті). Зв’язано це з тим, що якість та властивості старого і свіжого метала різні і в більший або менший степені тембрально ці струни будуть відрізнятися. Для розуміння можемо констатувати, що навіть нова канитель, виготовлена з різницею в рік відрізняється по ТТХ, але цю різницю важко помітити. В підсумку доволі часто видається неможливим налаштувати ці дві чи три струни в унісон. Не співпадіння лише одного обертону буде давати биття в звучанні. На щастя ця різниця в більшості випадків майже непомітна.